Środek do marynowania jajek Vajco vajo 100 g
Kod: 68060Opis szczegółowy produktu
Sprawdzony przepis naszych babć na marynowanie jajek.
Używać
Zawartość woreczka wymieszaj z około 6–10 litrami zimnej wody, a następnie zalej roztworem jajka umieszczone w szklanym lub kamionkowym pojemniku, tak aby miały co najmniej 1,25 cm głębokości. 5 cm pod powierzchnią. Przykryj pojemnik celofanem i przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. Temperatura nie może spaść poniżej 1°C. Ta ilość powinna wystarczyć na około 100 jajek. Jaja należy spożyć w ciągu 12 miesięcy. W roztworze zazwyczaj tworzy się osad. Użyty roztwór można w stanie rozcieńczonym wylać do środowiska naturalnego, nie powodując żadnych szkód (obniża kwasowość gleby).
Kompozycja
wodorotlenek wapnia E526.
Ogłoszenie
Wiadomość od użytkownika:
Przechowuję jaja we wrześniu i październiku, kiedy mam nadwyżki, w VAJA. Wykorzystuję je w okresie Bożego Narodzenia do pieczenia ciasteczek, jeśli kury w tym czasie przestają znosić jaja. Jeśli nie, wykorzystuję go w bułkach aż do wiosny. Bez żadnych problemów potrafię ubić białka na sztywną pianę. W przypadku jajek marynowanych trzeba tylko bardzo uważać przy oddzielaniu białek od żółtek przed ubijaniem. Białko nie jest tak dokładnie oddzielone od żółtka pod względem konsystencji, wydaje się rzadsze i lubi mieszać się z żółtkiem.
7 powodów, dla których warto jeść jajka!
Jaja uważane są za superżywność. Mają najbardziej zbilansowaną zawartość ważnych substancji odżywczych, zawierają niemal wszystkie ważne witaminy i są łatwo strawne. Ponadto zawierają dużą ilość białka, dlatego są odpowiednie dla osób, które chcą zrzucić nadmiarowe kilogramy lub zbudować masę mięśniową.
1. Zawierają dużą ilość wysokiej jakości białek
Czy chudniesz? W takim razie koniecznie powinieneś włączyć jajka do swojej diety. Jaja zawierają białka, które są bardziej wartościowe biologicznie niż białka pochodzące z mięsa lub mleka. Ich głównym źródłem jest białko jaja. Jest to największy składnik suchej masy jaja i zawiera od 10 do 12% białka. Zawartość białka w żółtku wynosi około 16%. Białka jaj są szczególnie cenne ze względu na wysoką zawartość niezbędnych aminokwasów, które są niezbędne dla człowieka, ponieważ organizm nie potrafi ich sam wytwarzać. Są one również bardzo łatwostrawne (98–100%).
2. Są pełne witamin i minerałów
Wszystkie witaminy są reprezentowane w jajku, z wyjątkiem witaminy C. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) przeważają w żółtku, podczas gdy witaminy z grupy B znajdują się w białku. Minerały są reprezentowane głównie przez wysoką zawartość żelaza, fosforu, potasu i cynku, z pierwiastków śladowych, np. selen.
3. Białka jaj nie zawierają tłuszczu
Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem jaj jest tłuszcz zawarty w żółtku. Stanowią one około 2/3 suchej masy żółtka jaja. Z punktu widzenia odżywiania najważniejsze są fosfolipidy, które stanowią około jedną trzecią tłuszczu jajecznego. Mają one pozytywny wpływ na strukturę i funkcję komórek. Białko jaja natomiast nie zawiera tłuszczu i ma niską wartość kaloryczną.
4. Jaja zawierają cenne kwasy tłuszczowe
Ważnym składnikiem tłuszczów są kwasy tłuszczowe. Zwykłe jajko zawiera około 6 g kwasów tłuszczowych. Niektóre kwasy tłuszczowe zawarte w jajach mają właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne, a ich zwiększone spożycie zapobiega chorobom układu krążenia (miażdżycy, zakrzepicy), reumatoidalnemu zapaleniu stawów i ma inne pozytywne skutki. Dla dzieci, zwłaszcza tych poniżej 3 roku życia, są one niezbędne do rozwoju mózgu i oczu. U osób starszych przyczyniają się do wyrównania poziomu hormonów, który zmienia się wraz z procesem starzenia.
5. Jaja mają wysoką wartość odżywczą
Jaja należą do najcenniejszych produktów spożywczych ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Wartość energetyczna przeciętnego jajka wynosi 332–387 kJ. Głównym źródłem energii jest żółtko.
Według Agencji Standardów Żywnościowych większość osób (poza osobami cierpiącymi na hipercholesterolemię) nie musi ograniczać spożycia jaj.
„U zdrowych osób spożywanie 1–2 jaj dziennie nie stanowi żadnego ryzyka, o ile ich dieta nie zawiera nadmiernej ilości innych źródeł cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych”. W diecie dzieci w wieku 6–12 miesięcy zaleca się spożywanie 4 żółtek jaj tygodniowo, gdyż żółtko jest cennym źródłem wysoko przyswajalnego żelaza. „Jednakże białek jaj nie należy podawać małym dzieciom ze względu na ryzyko wystąpienia alergii” – dodaje Kamila Míková.
6. Nie musimy martwić się o cholesterol.
Cholesterol wiąże się także z jajami. Obawy związane z tym zjawiskiem są jedną z przyczyn spadku spożycia jaj w większości krajów rozwiniętych, w tym w Czechach. Jednakże cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Poziom cholesterolu w organizmie jest ściśle uzależniony od indywidualnego metabolizmu każdego z nas. Dieta może mieć na nią stosunkowo niewielki wpływ, maksymalnie 30%.
Wysoki poziom cholesterolu w surowicy krwi zalicza się do czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego powstawanie spowodowane jest zwiększonym spożyciem energii całkowitej w diecie, a zwłaszcza spożyciem tłuszczów o wyższej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. Do wzrostu poziomu cholesterolu może dojść również w przypadku stosowania diety wysokoenergetycznej, która nie zawiera cholesterolu. Jednakże liczne badania wykazały, że długotrwałe (6 miesięcy) spożywanie 2 jaj dziennie prowadzi do nieznacznego obniżenia poziomu cholesterolu.
„Dzisiejsze jaja zawierają również mniej cholesterolu. „Udało się to osiągnąć dzięki hodowli kur i modyfikacji mieszanek paszowych” – podkreśla Kamila Míková.
7. Salmonella nie stanowi problemu w przypadku jajek w kartonie
Salmonella to mikroorganizmy wywołujące niebezpieczne choroby. Za źródło tych chorób najczęściej podaje się jaja. Zanieczyszczenie salmonellą pochodzi od chorej kury nioski lub ze środowiska hodowlanego. Najbardziej zanieczyszczone są skorupki jaj, zwłaszcza jeśli są zabrudzone odchodami lub ściółką. Bakterie Salmonella ulegają zniszczeniu wyłącznie poprzez odpowiednie podgrzanie.
Skorupki jaj bywają czasem uszkodzone lub zanieczyszczone, a mikroorganizmy mogą zostać przeniesione ze skorupki nie tylko na jajko, ale także do jego otoczenia – na ręce, powierzchnie kuchenne, naczynia, inne produkty spożywcze itp. Jeśli obawiasz się niebezpiecznych mikrobów, sięgnij po jajka w kartonie. Z takich butelek usuwa się skorupkę, w której mogą znajdować się bakterie salmonelli, a następnie poddaje się je pasteryzacji, która zabija mikroorganizmy.
Parametry dodatkowe
Kategoria: | Składniki do gotowania i pieczenia |
---|---|
Waga: | 0.1 kg |
Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą publikować posty. Proszę zaloguj się lub zarejestruj.